Na Twojej skórze pojawiła się ostatnio dziwna wysypka? A może po kontakcie ze zwierzętami męczy Cię uporczywe kichanie i katar? Sprawdź, czy to nie alergia! Specjalista w tej dziedzinie ustali, skąd biorą się nietypowe objawy i wdroży leczenie, które przyniesie Ci ulgę. Przeczytaj artykuł i dowiedz się kiedy umówić się na wizytę u alergologa.

Czym się zajmuje alergolog?

Jest to lekarz specjalizujący się leczeniu chorób wywołanych alergenami. Substancje te, otaczają nas z każdej strony. Wprowadzamy je do organizmu, gdy oddychamy, jemy czy stosujemy kosmetyki lub środki czystości. Niektóre z nich pobudzają uwrażliwiony układ immunologiczny do reakcji zwanej alergiczną. Objwem alergii może być łagodna wysypka czy swędząca i podrażniona skóra, ale również niebezpieczny dla życia obrzęk. Zdarza się, że bardzo trudno jest ustalić, na co jesteśmy uczuleni. Wtedy potrzebna jest pomoc alergologa, który potrafi skrupulatnie wyszukać problematyczne alergeny. Dzielą się one na:

  • wziewne – obecne w powietrzu, np. pyłki traw,

  • pokarmowe – wprowadzane razem z posiłkami, np. mleko czy gluten,

  • kontaktowe – obecne w kosmetykach i środkach czystości, np. konserwanty czy surfaktanty,

  • pochodzące od leków – jednym z powszechniejszych jest kwas acetylosalicylowy.

Istnieje popularny pogląd, że najsilniejsze alergie powodują substancje chemiczne – sztucznie przetworzone, jednak te naturalne również mogą intensywnie uczulać. Wśród alergizujących składników pochodzenia roślinnego wymienia się np. aloes, soję, pszenicę czy orzechy arachidowe. W poradni alergologicznej lekarze zajmują się ustalaniem, które z nich przysparzają problemów ze zdrowiem.

Co leczy alergolog? Sprawdź listę chorób

Wskutek przewlekłego narażania się na kontakt z alergenami może dochodzić do rozwoju wielu chorób. Alergolog leczy je, stosując odpowiednie kombinacje leków. Pacjent natomiast musi stosować się do zaleceń, by niepotrzebnie nie wywoływać nadmiernej reakcji układu immunologicznego.

Wśród chorób leczonych w poradni alergologicznej wymienia się:

  • alergie pokarmowe, np. na nabiał,

  • astmę alergiczną,

  • kaszel oraz katar spowodowane alergenami, m.in. powszechny wiosną katar sienny,

  • pokrzywki – alergiczną i demograficzną,

  • wszelkie zapalenia alergiczne – w obrębie zatok, ucha czy spojówek.

Kiedy umówić się do alergologa?

Rozważ wizytę u specjalisty, gdy męczą Cię uciążliwe objawy: kichanie, katar, obrzęk śluzówki nosa, ból zatok czy świąd okolic nosa. Na alergię wskazywać mogą również zaczerwienione, spuchnięte oczy i przekrwione spojówki. Zwróć uwagę na zmiany skórne – wypryski, pokrzywki, krostki i zaczerwienienia. Niepokojące mogą być również obrzęki oraz duszności. W przypadku alergii pokarmowych zdarzają się biegunki oraz wymioty.

Jak wygląda wizyta u alergologa?

Podczas wizyty lekarz alergolog przeprowadza wywiad i ogląda ewentualne zmiany skórne. Na podstawie obserwacji i odpowiedzi pacjenta ustala, jakie badania będą niezbędne do określenia problematycznych alergenów. Alergolog na pewno zapyta Cię również o choroby towarzyszące i występowanie alergii w rodzinie. Następnie zleci testy, najczęściej skórne lub z krwi, by sprawdzić wrażliwość na różne substancje. Wykonuje się je zwykle wiosną, gdy natężenie alergenów w powietrzu jest największe. W przypadku alergii pokarmowych lekarz może wprowadzić dietę eliminacyjną. Stosuje się także próby prowokacyjne, czyli kontrolowane narażanie pacjenta na czynnik uczulający.

Masz objawy alergii? Nie zwlekaj!

Na początku mogą być łagodne i nie sprawiać wielkich kłopotów, lecz nigdy nie wiesz, kiedy objawy alergii zaczną bezpośrednio zagrażać Twojemu zdrowiu i życiu. Dlatego tak ważne jest, by nie ignorować ich i konsultować się ze specjalistą z zakresu alergologii. Już wiesz, kiedy udać się do alergologa, więc nie czekaj! Zadbaj o swoje zdrowie.

Alergologia Toruń – umów wizytę w przychodni.