Zauważyłeś u siebie problemy z czuciem w dłoni lub stopie? Pojawiają się u Ciebie kurcze lub drżenie mięśniowe niewiadomego pochodzenia? W celach diagnostycznych lekarz może zalecić elektromiografię. Badanie EMG: co to jest? Kiedy i w jakim celu dokładnie się je przeprowadza? Jak dokładnie wygląda? O tym przeczytasz poniżej – zachęcamy do lektury!

Elektromiografia (EMG): co to jest i jak wygląda?

Badanie elektromiograficzne, w skrócie określane jako badanie EMG, to metoda diagnostyczna stosowana w medycynie, która służy do oceny funkcji nerwów obwodowych. Polega ona na stymulowaniu nerwu za pomocą krótko trwającego bodźca elektrycznego w jednym miejscu i rejestrowaniu sygnału w drugim. Badanie elektromiograficzne pozwala na ocenę funkcjonowania mięśni oraz nerwów obwodowych odpowiedzialnych za ich unerwienie.

Elektromiografia: jak wygląda badanie? Przebieg jest zależny od typu wykonywanej elektromiografii.

Istnieją bowiem dwa główne typy:

  • elektromiografia powierzchniowa (sEMG) – polega na umieszczeniu na skórze pacjenta elektrod, które są w stanie rejestrować sygnały elektryczne generowane przez mięśnie. Jest to metoda nieinwazyjna, która pozwala ocenić ogólną aktywność mięśni.
  • elektromiografia igłowa (iEMG) – polega na wprowadzeniu do mięśnia cienkiej igły-elektrody, która rejestruje generowane przez niego sygnały elektryczne. Ta metoda jest bardziej inwazyjna niż sEMG, ale pozwala na precyzyjniejsze zbadanie funkcjonowania poszczególnych włókien mięśniowych i nerwów obwodowych.

Jakie choroby wykrywa EMG?

Elektromiografia jest wykorzystywana do diagnozowania różnych schorzeń neurologicznych, mięśniowych oraz zaburzeń unerwienia obwodowego. Wykorzystuje się ją w neurologii, ortopedii i neurochirurgii. Do jakich wykrycia chorób zaleca się tego typu badanie?

Najczęściej służy do wykrywania:

  • zespołu cieśni nadgarstka;
  • polineuropatii;
  • tężyczki;
  • dystrofii mięśniowej;
  • stwardnienia zanikowego bocznego/choroby neuronu ruchowego;
  • uszkodzenia nerwów po urazach i kontuzjach, np. strzałkowego, promieniowego;
  • uszkodzenia korzeni nerwowych w dyskopatii.

EMG wykorzystywane jest także do diagnozy poszczególnych obszarów ciała przy problemach z niedowładem, osłabieniem czy bólami nieznanego pochodzenia.

Ile trwa badanie EMG?

Badanie EMG umożliwia wykrycie nawet niedużych patologii w obrębie mięśni, jednak aby było to możliwe, musi być przeprowadzone szczegółowo. Z tego też powodu elektromiografia trwa około 15-40 minut.

Czy badanie EMG jest bolesne?

Zastanawiasz się, czy elektromiografia boli? Wiele zależy od wybranego typu badania. Powierzchniowa, sEMG, jest bezinwazyjna, a dzięki temu też bezbolesna. Igłowa, iEMG, wymaga zaś wprowadzenia igły pod skórę, co może powodować dyskomfort i niewielki ból. Wielu pacjentów wskazuje jednak, że nieprzyjemne jest tylko wkłucie, a dalszy przebieg badania nie jest już uciążliwy. Warto przy tym pamiętać, że ból i jego nasilenie to bardzo indywidualna kwestia, dlatego też to, co jednego boli mniej, drugiego może bardziej – i na odwrót. A co najważniejsze: nieprzyjemne dolegliwości ustępują zaraz po zakończeniu badania.

Jak przygotować się do badania EMG?

EMG jest badaniem, które przeprowadza się bezpośrednio na skórze pacjenta, dlatego też musi być ona odpowiednio oczyszczona, by uzyskać wartościowe wyniki. Przed elektromiografią dokładnie umyj za pomocą wody i mydła badaną część ciała. Pamiętaj, aby nie stosować na nią tego dnia żadnych maści, kremów czy balsamów. A jeśli chodzi o przyjmowane leki – zażyj je normalnie, zgodnie z lekarskimi zaleceniami.

Przed badaniem EMG warto zadbać o komfort cieplny badanej okolicy. Jeżeli więc na zewnątrz jest dość chłodno, postaraj się przyjść na badanie odrobinę wcześniej, by ciało zdążyło się ogrzać.

Badanie EMG: gdzie można zrobić?

Elektromiografię możesz wykonać m.in. w naszej placówce Nasz Lekarz. Badanie to jest wykonywane pod okiem doświadczonego lekarza, więc możesz mieć pewność, że zostanie ono profesjonalnie przeprowadzone.