Nasi specjaliści

Skontaktuj się z nami: +48 56 300 43 00

Badania ENG/EMG są stosowane w neurologii, ortopedii i neurochirurgii

Elektromiografia (EMG)  to badanie przewodnictwa nerwowego, które wykonuje się elektrodami powierzchniowymi przykładanymi do skóry. Polega na stymulacji nerwu bezpiecznym bodźcem elektrycznym o krótkim czasie trwania (0,1-0,5 ms) w określonych punktach oraz rejestracji sygnału z innego punktu.

W wielu przypadkach jest badaniem wystarczającym do oceny uszkodzenia nerwu. W niektórych sytuacjach konieczne jest wykonanie elektromiografii (EMG), czyli badania mięśnia za pomocą jednorazowej, cienkiej elektrody igłowej.

Badania ENG/EMG są stosowane w neurologii, ortopedii i neurochirurgii.

EMG Toruń – umów się na badanie w Twojej okolicy

W naszej przychodni w Toruniu wykonujemy:

  • badanie w kierunku zespołu cieśni nadgarstka;
  • badanie nerwu łokciowego (w tym z zastosowaniem metody krótkich segmentów – inching);
  • badanie nerwu promieniowego;
  • badania nerwów kończyn dolnych;
  • badania w kierunku polineuropatii;
  • ocena splotu ramiennego;
  • badanie w kierunku stwardnienia zanikowego bocznego / choroby neuronu ruchowego;
  • próba miasteniczna;
  • próba tężyczkowa;
  • badanie w kierunku miopatii.

Kto powinien rozważyć wykonanie badania EMG?

Badanie elektromiograficzne (EMG) najczęściej zalecane jest dla osób z podejrzeniem zaburzeń neurologicznych lub mięśniowych. O zgłoszeniu się na rozpoznanie powinni pomyśleć przede wszystkim pacjenci po urazach oraz skarżący się na: kurcze mięśniowe, drżenie kończyn, utratę czucia, uczucie mrowienia w rękach lub nogach, trudności w chwytaniu przedmiotów lub chodzeniu.

Badanie EMG może pomóc w diagnozowaniu różnego rodzaju zaburzeń, m.in.: polineuropatii, zaniku mięśni lub ich uszkodzenia wskutek urazu.

Czy badanie EMG jest bolesne?

Metoda oparta na stymulacji nerwów może wywoływać ból i dyskomfort, lecz w większości przypadków jest dobrze tolerowana przez pacjentów. Nieprzyjemne dolegliwości wynikające z badania mijają zaraz po jego zakończeniu.

Jak przygotować się do badania EMG?

Przed badaniem EMG należy wyczerpująco odpowiedzieć na pytania osoby je wykonującej. W dniu wizyty trzeba dokładnie umyć badaną część ciała z użyciem wodą i mydła. Nie można stosować kremów, maści ani balsamów na badane miejsce, ani odstawiać przypisanych przez specjalistę leków. Należy też zadbać o komfort cieplny – w przypadku wychłodzenia badanej kończyny, należy ją najpierw ogrzać.

Zapraszamy na wizytę do naszej przychodni w Toruniu.