Czego dotyczy medycyna sportowa?

Ta dziedzina medycyny powstała z potrzeby otoczenia sportowców specjalną opieką. Dostrzeżono, że organizm osoby regularnie trenującej stale poddawany jest różnym obciążeniom fizycznym oraz napięciom psychicznym. Lekarz medycyny sportowej to specjalista interdyscyplinarny. Ma szczegółową wiedzę na temat wpływu wywieranego przez aktywność fizyczną na człowieka i potrafi wesprzeć trenujących w zmaganiach o lepsze wyniki.

Na początku treningowej drogi można odwiedzić go, by ocenił zdolność do uprawiania wybranej dyscypliny. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Do zadań lekarza sportowego należą:

 • ocena istnienia przeciwwskazań do uprawiania danej dyscypliny,
 • zlecanie i przeprowadzanie badań okresowych, które pozwalają określić stan zdrowia i wpływ sportu na ciało człowieka.

Jak lekarz ocenia zdolności do uprawiania sportu?

Decydujesz się na wizytę u lekarza sportowego i zastanawiasz się, czy ma to sens? Musisz wiedzieć, że będzie to spotkanie ze specjalistą wielu dziedzin, który wnikliwie przyjrzy się kondycji fizycznej Twojego ciała. Jego opinia będzie wiążąca dla Twojego trenera, żywieniowca i psychologa. Dzięki tak rozszerzonej współpracy codzienne ćwiczenia pomogą jak najlepiej wykorzystać Twój potencjał, a starty w zawodach będą bezpieczne i pełne sukcesów.
Aby całościowo ocenić zdolności do uprawiania sportu, należy wykonać szereg badań. Jedne z nich przyniesiesz ze sobą na pierwszą konsultację, a inne dopiero zostaną Ci zlecone. Szczegółowa analiza ich wyników pozwoli wystawić orzeczenie zgodne z rzeczywistym stanem Twojego organizmu.

Badania dla sportowców – co obejmują?

Możliwości fizyczne każdego sportowca ocenia się nie tylko w czasie pojedynczej wizyty. Lekarz medycyny sportowej zleca badania ściśle określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Wykonuje się je u dzieci i osób do 21 roku życia, a także trenujących dorosłych i profesjonalnych zawodników. Dzielą się one na:

 • wstępne, które wykonujesz przed rozpoczęciem uprawiania sportu,
 • okresowe, jakie lekarz zleca co 6 miesięcy, gdy regularnie trenujesz,
 • kontrolne, mające ocenić, jak postępuje Twój powrót do zdrowia po kontuzji.

Jeśli badanie wyjdzie korzystnie, lekarz sportowy wydaje orzeczenie i zaświadcza o braku przeciwwskazań do uprawiania wybranej dyscypliny. Lekarz sportowy może również zlecić dalszą diagnostykę u innych specjalistów.
Jakie badania wykonuje się na polecenie lekarza medycyny sportowej? Poza ogólną oceną stanu zdrowia są to:

 • pomiary antropometryczne,
 • badania ortopedyczne,
 • próby wysiłkowe,
 • konsultacje laryngologiczne i okulistyczne,
 • konsultacje stomatologiczne.

Pozostałe pomiary wykonuje się przed wizytą – zobacz, jak się do niej przygotować.

Jak przygotować się do wizyty u lekarza medycyny sportowej?

Zanim pójdziesz na wizytę u lekarza, zastanów się, co Cię do niego kieruje i jakie pytanie chciałbyś mu zadać. Przygotuj swoją sportową historię, opowiedz o kontuzjach, jakie Ci się zdarzyły lub powtarzających się przeciążeniach. Na spotkanie przynieś aktualne wyniki badań:

 • morfologii krwi z rozmazem,
 • moczu,
 • pomiar glukozy we krwi,
 • EKG z opisem.

Dzięki temu specjalista będzie mógł sprawniej przygotować ocenę Twoich predyspozycji oraz od razu zlecić dalszą diagnostykę. Jeśli cierpisz na choroby tarczycy, weź ze sobą również najnowszy pomiar TSH. Te wszystkie badania można wykonać m.in. w naszej przychodni.

Jak wygląda wizyta u lekarza sportowego?

Na początku specjalista przeprowadzi z Tobą wywiad i oceni, jakie podstawowe i dodatkowe badania dla sportowców należy Ci zlecić.

Następnie przejdzie on do pomiarów wzrostu, masy ciała, oceny wad postawy. Na tym etapie przeprowadza się również testy wydolnościowe. Prawdopodobnie będziesz potrzebować kolejnych konsultacji, na których lekarz oceni wyniki zleconych badań i na podstawie kompletu danych wystawi orzeczenie o stanie zdrowia oraz w razie konieczności – zaświadczenie o przeciwwskazaniach do uprawiania wybranej przez Ciebie dyscypliny. Jeśli ich nie ma, pozostaje nam tylko życzyć Ci powodzenia – droga do sportowego rozwoju stoi przed Tobą otworem.

Współpraca specjalistów dla Twojej kondycji

Badania dla sportowców są po to, by móc profesjonalnie przygotować Cię do kolejnych wyzwań Jeśli pragniesz zachować prawidłową formę, regularne wizyty w poradni medycyny sportowej wpisz na stałe do swojego terminarza. Powodzenia na treningach!

Sprawdź Medycyna sportowa Toruń