Ból pęcherza moczowego, problemy z trzymaniem moczu, pieczenie cewki moczowej – to tylko niektóre objawy, z jakimi pacjenci zgłaszają się do urologa. Lekarz ten diagnozuje problemy związane z budową i funkcjonowaniem pęcherza, nerek oraz męskiego układu rozrodczego. Wizyta w gabinecie urologicznym jest też ważnym elementem profilaktyki, o której powinni pamiętać wszyscy mężczyźni po ukończeniu czterdziestego roku życia. Sprawdź, kiedy udać się do tego specjalisty i jak odpowiednio przygotować się do badania.

Choroby układu moczowego – co jest ich przyczyną i jak je rozpoznać?

Jednym z układów wykazujących szczególnie dużą podatność na zakażenia jest układ moczowo-płciowy. Gdy chorobotwórcze mikroorganizmy przedostaną się z odbytu do ujścia cewki, wówczas może rozwinąć się infekcja. Bolesne dolegliwości, do których zalicza się między innymi ból w trakcie oddawania moczu, parcie na pęcherz i pobolewanie w okolicy miednicy, najczęściej są wywoływane przez pałeczki okrężnicy. Mogą je również spowodować inne bakterie gram-ujemne takie jak klebsiella, enterobacter i pseudomonas, a także grzyby oraz wirusy. Objawy mogą różnić się w zależności od tego, która część układu moczowego została zainfekowana. Najniebezpieczniejsze są zakażenia nerek, które w większości przypadków dają o sobie znać ostrym bólem w odcinku lędźwiowym, gorączką, nudnościami oraz wymiotami.

Kiedy umówić się na wizytę do urologa?

Z lekarzem można skontaktować się zawsze, kiedy masz podejrzenia, że doszło do infekcji układu moczowego. Urolog leczy nie tylko stany chorobowe wywołane przez wirusy, bakterie i grzyby. Możesz udać się do niego także, kiedy Twoim problemem jest nietrzymanie moczu, bolesna erekcja lub problem ze wzwodem. Do specjalisty zaleca również zapisać się w przypadku przerostu gruczołu krokowego, który jest ważnym elementem męskiego układu moczowo-płciowego.

Najczęstsze objawy wskazujące na konieczność wizyty u urologa to:

  • zaburzenia mikcji,

  • niecałkowite opróżnianie pęcherza,

  • ból, obrzęk i zaczerwienienie jąder,

  • obecność krwi w moczu,

  • kurczowe bóle mięśni gładkich w obrębie dróg moczowych,

  • mętny mocz o nieprzyjemnym zapachu.

Jak często mężczyźni powinni odwiedzać urologa?

Wielu pacjentów obawia się wizyty w gabinecie urologicznym ze względu na wstyd, stres i dyskomfort towarzyszący badaniu. Tymczasem regularna diagnostyka układu moczowo-płciowego pozwala zapobiec wielu groźnym schorzeniom takim jak rak jąder czy pęcherza moczowego. Do urologa mogą systematycznie zgłaszać się przede wszystkim mężczyźni między czterdziestym a pięćdziesiątym rokiem życia. To właśnie w tym wieku znacząco wzrasta ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty. Zaleca się, aby specjalistę odpowiedzialnego za leczenie chorób układu moczowego odwiedzać przynajmniej raz w roku.

Jak przygotować się do wizyty?

Na początku urolog przeprowadzi wywiad lekarski i zapyta o odczuwane dolegliwości, styl życia oraz przebyte choroby. Ważnym elementem wizyty jest ocena miejsc intymnych, dlatego należy zadbać o higienę tych okolic. Specjalista zbada też podbrzusze i obejrzy krocze. Do poradni urologicznej warto zabrać ze sobą wyniki dotychczasowych badań (morfologia, prześwietlenie, USG układu moczowego). Po dokładnym zebraniu informacji i oględzinach narządów płciowych lekarz zleci ewentualne dalsze badania oraz zaplanuje leczenie. Na wizytę prywatną do urologa umówisz się bez konieczności udawania się do internisty.

Masz objawy choroby układu moczowego? Przemyśl wizytę u urologa

Zbyt częste lub rzadkie oddawanie moczu, ból w dolnej części pleców czy rozrost gruczołu krokowego to symptomy, które z całą pewnością nie powinny być lekceważone. Mogą bowiem świadczyć o początku poważnej choroby. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie poddawać się badaniu urologicznemu. Prywatna przychodnia w Bydgoszczy jest jedną z największych placówek medycznych w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie przyjmuje urolog. Na badanie prywatne do urologa można również umówić się w drugiej lokalizacji -w przychodni w Toruniu. Więcej informacji uzyskasz, kontaktując się z nami za pośrednictwem strony NaszLekarz.pl lub telefonicznie.

Poradnia urologiczna Bydgoszcz i Urolog Toruń – umów się na wizytę w przychodni.