Systemem odpowiedzialnym za zaopatrzenie każdej komórki ciała w krew jest układ krwionośny. Niewłaściwe żywienie, palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej czy stres sprawiają, że jego praca często zostaje zaburzona, prowadząc do rozwoju wielu niebezpiecznych chorób. W ich rozpoznawaniu oraz leczeniu specjalizuje się kardiolog. Z poniższego wpisu dowiesz się, czym dokładnie zajmuje się ten specjalista i co bada. Wyjaśniamy też, jak wygląda wizyta u kardiologa, jak się do niej przygotować i kiedy można się na nią zdecydować. Zapraszamy do lektury!

Kardiolog – kto to właściwie jest i co robi?

Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią częstą przyczynę zgonów w Polsce i w całej Europie. Śmiertelność z ich powodu wzrasta wraz z wiekiem, aczkolwiek wiele schorzeń diagnozowanych jest u coraz młodszych osób. Lekarzem specjalizującym się w ich leczeniu jest kardiolog. Co dokładnie robi i co bada? Specjalista ten skupia się na chorobach mięśnia sercowego i naczyń krwionośnych, które niejednokrotnie rozwijają się, gdy pacjent prowadzi niezdrowy tryb życia. Ponadto zajmuje się wrodzonymi i nabytymi wadami serca takimi jak ubytki przegród, nieprawidłowe spływy żył czy zwężenia lub zrośnięcia zastawek. Kardiolog pamięta też o profilaktyce chorób kardiologicznych, która pozwala ocenić pracę serca i wcześnie wykryć ewentualne zaburzenia.

Jakie są najczęstsze choroby badane przez kardiologa?

Jednym z powszechniejszych schorzeń kardiologicznych, które stanowi coraz większą epidemię szerzącą się na całym świecie, jest miażdżyca. To choroba polegająca na stopniowym zwężaniu światła tętnic z powodu odkładającego się w nich cholesterolu, która nieleczona prowadzi do zakrzepów i całkowitego zablokowania naczyń krwionośnych. Proces chorobowy może rozwijać się latami, nie dając żadnych objawów. Dlatego tak ważne jest, by regularnie sprawdzać swój stan zdrowia i w razie wątpliwości poddawać się podstawowym badaniom takim jak morfologia, pomiar ciśnienia, lipidogram oraz EKG serca.

Pozostałe choroby układu krążenia, które są badane przez kardiologa, to między innymi:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • choroba wieńcowa,
  • zaburzenia czynnościowe mięśnia sercowego (np. nerwica sercowo-naczyniowa),
  • zespół sercowo-płucny,
  • choroba reumatyczna serca,
  • zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń.

Kiedy można udać się do kardiologa?

Na wizytę w poradni na pewno można umówić się, gdy wyniki pomiaru ciśnienia są nieprawidłowe i wynoszą więcej niż 140/90 mmHg. Konsultacja jest także zalecana w przypadku dolegliwości bólowych i dyskomfortu w klatce piersiowej, powtarzających się omdleń oraz nierównego bicia serca. Kiedy jeszcze można udać się do kardiologa? Porady można również zasięgnąć przy zmaganiu się z uczuciem przewlekłego zmęczenia, spadkiem wydolności fizycznej oraz obrzękami twarzy i kończyn o nieznanej etiologii.

Jak wygląda wizyta u kardiologa i jak się do niej przygotować?

Badanie rozpoczyna się od wywiadu medycznego. Lekarz osłuchuje pacjenta i dokonuje pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. W zależności od zgłaszanych objawów może też przeprowadzić EKG i zlecić dalszą diagnostykę obejmującą takie procedury jak RTG klatki piersiowej, holter czy test dopplerowski. W niektórych sytuacjach wystarczające są środki farmakologiczne, w innych zalecanym rozwiązaniem może okazać się zabieg chirurgiczny.

Zadbaj o swój układ krążenia poprzez profilaktykę!

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, kto to jest kardiolog i czym dokładnie się zajmuje. Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią częsty powód hospitalizacji i zgonów, dlatego nigdy nie należy ich lekceważyć. By zadbać o swoje serce, można poddawać się regularnym badaniom, które są zalecanym i zarazem najszybszym sposobem pozwalającym ocenić jego pracę. Na wizytę u kardiologa możesz umówić się między innymi w przychodni Nasz Lekarz funkcjonującej na terenie Bydgoszczy oraz Poznania. W razie niepokojących objawów możesz skonsultować je z lekarzem.