Nietrzymanie moczu stanowi narastający problem społeczny, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Niekontrolowane opróżnianie pęcherza moczowego może być spowodowane wieloma chorobami i bardzo utrudniać życie. Problem ten nie powinien być bagatelizowany, zwłaszcza że istnieje wiele metod leczenia tej krępującej dolegliwości. Jedną z nich jest rehabilitacja urologiczna, która może pozwolić na usprawnienie pracy mięśni dna miednicy. Z poniższego wpisu dowiesz się, na czym dokładnie polega terapia prowadzona przez wyspecjalizowanego rehabilitanta urologicznego i w jakich sytuacjach można się na nią zdecydować. Zobacz.

Skąd się biorą zaburzenia funkcji pęcherza moczowego?

Szacuje się, że mimowolny wyciek moczu z cewki moczowej jest przypadłością, która dotyczy nawet kilku milionów Polaków. Mimo znacznego dyskomfortu, jaki powoduje to schorzenie, tylko niewielka liczba pacjentów zgłasza się do lekarza. Wynika to przede wszystkim z faktu, że osoby dotknięte tą chorobą odczuwają wstyd i skrępowanie. Zaburzenia funkcji pęcherza moczowego mogą być powodowane przez wiele różnych czynników. W przypadku kobiet najczęściej są to przebyte ciąże oraz porody drogami natury. Nie bez znaczenia są też operacje ginekologiczne i urologiczne (np. usunięcie macicy).

Pozostałe przyczyny nietrzymania moczu to:

  • schorzenia neurologiczne (stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, uszkodzenia rdzenia kręgowego),
  • urazy miednicy,
  • nadużywanie alkoholu,
  • palenie tytoniu,
  • otyłość lub nadwaga.

Czym jest i przy jakich dolegliwościach znajduje zastosowanie rehabilitacja urologiczna?

Ta jedna z coraz częściej stosowanych metod leczenia nietrzymania moczu polega na wykonywaniu regularnych treningów mięśni dna miednicy. Rehabilitacja urologiczna jest szczególnie polecana dla mężczyzn i kobiet z nawracającymi infekcjami układu moczowego, chorobami neurologicznymi oraz ze schorzeniami kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. Jest również rekomendowana w przypadku pacjentów z zaburzeniami czucia w obrębie narządów płciowych, zmniejszoną pojemnością pęcherza oraz po zabiegu radykalnej prostatektomii, czyli usunięcia gruczołu krokowego wraz z pęcherzykami nasiennymi.

W jaki sposób przebiega trening pęcherza moczowego?

W przypadku tej metody leczenia każdy pacjent jest traktowany indywidualnie, a nad przebiegiem treningu czuwa wyspecjalizowany rehabilitant urologiczny. Specjalista ten ma gruntowną wiedzę fizjologiczną oraz anatomiczną, dzięki czemu pomaga choremu wzmocnić określone partie mięśni i ograniczyć lub całkowicie wyeliminować krępujące objawy nietrzymania moczu. Prawidłowo wykonywane ćwiczenia wspomagają pracę mięśni przepony miednicy i  zwieracza cewki moczowej. Efektem jest poprawa pojemności pęcherza i zmniejszenie częstotliwości wizyt w toalecie.

Kiedy można zdecydować się na rehabilitację urologiczną?

Leczenie zachowawcze w postaci rehabilitacji urologicznej jest odpowiednie dla osób z wszystkimi typami nietrzymania moczu (wysiłkowym, naglącym, mieszanym). Mogą się na nie zdecydować także pacjenci po zabiegach operacyjnych. Im wcześniej zostaną wdrożone właściwe ćwiczenia, tym większa szansa na powodzenie terapii. Profesjonalny trening trzymania moczu jest skierowany również do wszystkich tych, którzy chcą profilaktycznie zadbać o zdrowie swojej miednicy i układu moczowego.

Nietrzymanie moczu utrudnia Ci funkcjonowanie? Możesz rozważyć rehabilitację urologiczną

Jeszcze do niedawna rehabilitacja urologiczna dla mężczyzn i kobiet sprowadzała się do samodzielnego trenowania pęcherza moczowego w domowym zaciszu. Przez to nie była skuteczna i nie przynosiła pożądanych rezultatów, a pacjenci szybko tracili motywację. Na szczęście z roku na rok przybywa specjalistycznych placówek, w których można nauczyć się prawidłowego wykonywania ćwiczeń dna miednicy. Jedną z nich jest prywatna poradnia urologiczna Nasz Lekarz w Toruniu. Odpowiednio dobrany program profilaktyczno-leczniczy może przyczynić się do zmniejszenia dysfunkcji układu moczowego i pozwolić na nowo cieszyć się życiem bez wstydliwych dolegliwości.