Na przestrzeni ostatnich lat obserwuje się wyraźny wzrost zainteresowania sferą zdrowia psychicznego. Jest ono niezbędne, by w pełni cieszyć się z życia i realizować swoje potrzeby.. W przeciwdziałaniu rozwojowi zaburzeń psychicznych ważną rolę odgrywają psycholodzy i psychiatrzy. Zawody te są często ze sobą mylone. Z poniższego wpisu dowiesz się, jakie są różnice między tymi profesjami. Przybliżymy też, czym zajmują się psycholog i psychiatra, a także podpowiemy, kiedy warto skorzystać z ich pomocy. Zapraszamy!

Psycholog – kim jest i jakie są jego zadania?

Tytuł psychologa jest przyznawany studentowi, który ukończył jednolite magisterskie studia psychologiczne. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że taka osoba nie jest lekarzem. Oznacza to, że nie ma uprawnień do wydawania recept, zwolnień lekarskich. Może jednak skierować pacjenta na konsultację do psychiatry. Podstawowym zadaniem psychologa jest prowadzenie specjalistycznej diagnostyki psychologicznej. W jej ramach zajmuje się przede wszystkim wykonywaniem testów psychologicznych dotyczących sprawności intelektualnej, samooceny, relacji rodzinnych, dojrzałości emocjonalnej, odporności na stres itp. Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu specjalista ten pracuje nie tylko z osobami chorymi psychicznie. Może do niego zgłosić się każdy, kto potrzebuje pomocy z powodu trudnych doświadczeń życiowych.

Kto to jest i czym zajmuje się psychiatra?

Warunkiem niezbędnym do uzyskania tytułu psychiatry jest skończenie sześcioletnich studiów medycznych, zdanie egzaminu państwowego oraz uzyskanie specjalizacji. Ten wykwalifikowany specjalista ma szeroką wiedzę nie tylko na temat psychiki ludzkiej, ale także funkcjonowania całego organizmu. Jakie jeszcze są różnice między psychologiem a psychiatrą? Ten drugi jest lekarzem, więc ma prawo do przepisywania leków oraz wydawania zwolnień lekarskich. W tym przypadku wykształcenie medyczne jest bardzo ważne, gdyż psychotropowe środki farmakologiczne trafiające w ręce pacjentów mogą być niebezpieczne przy niewłaściwym stosowaniu. Lekarz psychiatra może też zlecać dodatkowe badania w celu dokładnej oceny stanu psychicznego.

Kiedy udać się do psychologa, a kiedy do psychiatry?

Wiesz już, czym się zajmują i jakie są najważniejsze różnice między takimi profesjami jak psycholog a psychiatra. W jakiej sytuacji warto skorzystać z konsultacji psychologicznej, a kiedy niezbędna jest wizyta u psychiatry? Jak już wyżej wspomnieliśmy, do psychologa może udać się każdy, kto nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z kłopotami, jakie przytrafiają mu się w codziennym życiu. Do takiego specjalisty powinna zgłosić się każda osoba, która doświadcza:

  • zaburzeń lękowych (ataków paniki, nerwic, fobii, natrętnych zachowań),

  • trudności w nawiązywaniu relacji interpersonalnych,

  • problemów ze snem,

  • zaburzeń nastroju (depresji, myśli samobójczych),

  • trudnych sytuacji życiowych (nagła utrata kogoś bliskiego, konflikty itp.).

Pomoc psychiatry jest natomiast niezbędna, jeżeli problemy są poważne, a pacjent wymaga interwencji farmakologicznej. Do lekarza warto zgłosić się, kiedy dyskomfort psychiczny pogłębia się, a nieprzyjemne odczucia i myśli utrudniają codzienne funkcjonowanie. Psychiatrzy na co dzień najczęściej pracują z osobami o silnie zaburzonej psychice, z pacjentami psychosomatycznymi oraz chorymi psychicznie. Dodatkowo mogą kierować na leczenie psychoterapeutyczne, które, uzupełnione farmakoterapią, przynosi korzystne efekty w przypadku wielu różnych zaburzeń.

Profesjonalna pomoc psychologiczna i psychiatryczna – nie bój się z niej skorzystać!

Jeśli zmagasz się z problemami psychicznymi, nie wahaj się umówić na konsultację psychologiczną. Specjalista na podstawie wywiadu i zebranych informacji postawi diagnozę, a w razie potrzeby skieruje Cię na dalsze leczenie. Wizyta u psychiatry może być konieczna, kiedy zaburzenie utrudnia codzienne funkcjonowanie, wymaga przeprowadzenia specjalistycznych badań medycznych lub przepisania odpowiednich leków.

Psycholog Toruń i Psychiatra Toruń – umów wizytę w przychodni.