Nasi specjaliści

Skontaktuj się z nami: +48 56 300 43 00

Psychologia

Psychologia to nauka badająca zachowanie i psychikę człowieka oraz wpływ jaki mają na nią czynniki zewnętrzne oraz interakcje międzyludzkie. Jednym z działów tej nauki jest psychologia kliniczna, która zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i terapią zaburzeń psychicznych oraz zaburzeń zachowania, czyli zaburzeniami w regulacji stosunków człowieka z jego otoczeniem. Pokrewną do niej dziedziną medycyny jest psychiatria.

Psycholog to osoba, która zajmuje się stawianiem określonej diagnozy psychologicznej oraz terapią psychologiczną. Diagnoza ta powstaje na podstawie wyjątkowo dokładnego wywiadu z pacjentem, a także specjalistycznych testów psychologicznych. Diagnoza psychologiczna może dotyczyć bardzo wielu aspektów ludzkiego życia: od określonych predyspozycji, zdolności, przez opiniowanie o posiadaniu kompetencji do wykonywania określonego zawodu, po diagnostykę zaburzeń.

Wskazania do wizyty u psychologa

Wskazaniem do wizyty u psychologa są:

  • długotrwała drażliwość, smutek, łatwe wpadanie w złość i nieradzenie sobie z jej wybuchami;
  • brak satysfakcji z relacji rodzinnych, partnerskich – psycholog pomoże dostrzec i zrozumieć potrzeby partnera, nauczyć się rozmawiać i rozwiązywać problemy;
  • przewlekły stres, czy poczucie lęku;
  • brak sił i chęci do wykonywania codziennych czynności;
  • zaburzenia snu (np. koszmary, bezsenność);
  • trudne, kryzysowe sytuacje, jak np. śmierć bliskiej osoby, poważne choroby, rozwód, utrata pracy, poważne wypadki, czy napaść;
  • zaburzenia poczucia łaknienia;
  • różne problemy zdrowotne, które trudno się diagnozuje;
  • problemy dzieci zmieniających szkołę, przeżywających rozwój rodziców, mających konflikty
    z rówieśnikami, czy też sprawiające problemy wychowawcze (psycholog dziecięcy);
  • pomoc sportowcom w osiąganiu sukcesów, budowania świadomości własnych możliwości, osiągania celu, pogodzenia się z porażką i powrotu do treningu po porażce (psycholog sportowy);
  • pomoc młodzieży w radzeniu sobie w sytuacjach konfliktowych.

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa?

Przed pierwszą wizytą warto zastanowić się, czego od niej oczekujemy i jaki jest nasz główny problem, który chcemy razem z psychologiem przepracować. Pierwsza sesja to świetna okazja do omówienia Twoich celów, wtedy psycholog dopiero poznaje pacjenta, zbiera wywiad i planuje dalszą pracę.

Podczas pierwszego spotkania będziesz mieć do wypełnienia trochę dokumentacji i kwestionariuszy. Cała terapia jest poufna. Nie bój się zadawać pytań na temat terapii ani opowiadać o rzeczach, które często nie są łatwe, a czasem stanowią intymną część Twojego życia. Psycholog nie jest od oceniania Twojego postępowania, tylko od jego analizowania oraz prowadzenia Cię ku optymalnemu rozwiązaniu Twoich problemów. Nie należy się wstydzić swoich kłopotów i trudności. Pamiętajmy, że psycholog ma pomóc nam je pokonać. Decyzja o tym, co i kiedy powiemy, należy do nas. O problemach mówimy dopiero wtedy, gdy sami czujemy się na to gotowi.

Terapia psychologiczna – co warto wiedzieć?

Jeżeli chodzi o terapię prowadzoną przez psychologa, to zazwyczaj jest to nie tylko dość skomplikowany, ale przede wszystkim wieloetapowy proces, który za każdym razem wymaga indywidualnego podejścia do każdego z pacjentów. Im szybciej uda się samodzielnie dostrzec objawy, tym oczywiście lepiej. Choć gorszy nastrój utrzymujący się przez 2 lub 3 dni nie stanowi zazwyczaj powodu do obaw, to długotrwałe lub stale nawracające stany depresyjne już jak najbardziej tak.

Zadaniem psychologa jest próba znalezienie źródła problemów i wdrożenie takich działań, które w określonym terminie mogą przynieść oczekiwane rezultaty. Wyzwanie to nie należy do łatwych, ponieważ przyczyny pojawienia się kłopotów ze zdrowiem psychicznym mają zazwyczaj różne uwarunkowania. Pewne zdarzenia, które mogą znacznie obciążać psychikę pacjenta, bywają bodźcem wyzwalającym początek choroby psychicznej. Jako przykłady można tutaj podać śmierć bliskiej osoby oraz utratę pracy. Nasza poradnia znajduje się w Toruniu.