Choroby jąder należą do dość częstych schorzeń rozpoznawanych u mężczyzn w coraz młodszym wieku. W ich diagnostyce i leczeniu ważną rolę odgrywa badanie ultrasonograficzne, które pozwala wykryć wiele patologicznych zmian w obrębie moszny. Z poniższego artykułu dowiesz się, czym jest USG jąder i jak przygotować się do badania. Podpowiadamy również, kiedy powinieneś wykonać USG i czy istnieją przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Sprawdź!

Choroby jąder – skąd się biorą i jak je rozpoznać?

Zlokalizowane w worku mosznowym jądra to dwa nieduże gruczoły płciowe, które są niezwykle ważnym elementem męskiego układu rozrodczego. Ich głównym zadaniem jest przede wszystkim produkcja plemników oraz męskich hormonów płciowych takich jak testosteron czy androgeny. Organy te są niewielkie, ale dzięki powierzchownemu położeniu są praktycznie w całości wyczuwane ręcznie. Oznacza to, że nawet całkiem mały guzek jest łatwy do wykrycia przy samokontroli.

W przypadku stwierdzenia podejrzanej zmiany niezbędne jest poddanie się diagnostyce ultrasonograficznej. Czym jest USG jąder? Jest to badanie obrazowe, które pozwala na dokładną ocenę struktur moszny, wielkości guza oraz jego lokalizacji. Oczywiście uwypuklenie nie jest jedynym symptomem mogącym świadczyć o rozwijającej się chorobie.

Do typowych objawów chorobowych tych narządów zalicza się:

 • powiększenie worka mosznowego,

 • obrzęk i ból,

 • zmianę konsystencji jądra,

 • uczucie ciężkości i dyskomfortu w podbrzuszu,

 • nagromadzenie się płynu w mosznie.

Na czym dokładnie polega USG jąder?

Ultrasonografia jest podstawową metodą obrazowania struktur wchodzących w skład moszny, która wykorzystuje zjawisko rozchodzenia się i rozpraszania fal ultradźwiękowych w tkankach. Badanie pozwala ocenić nie tylko stan jąder, ale także całego worka mosznowego. Jest ono wykonywane najczęściej w pozycji leżącej ze skrzyżowanymi nogami – przy pomocy tzw. sondy liniowej. Cała procedura jest bezbolesna i trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut. Po jej zakończeniu pacjent otrzymuje wynik w postaci wydruku wraz ze szczegółowym opisem i ze zdjęciami.

Jakie są wskazania do poddania się USG moszny?

Masz już świadomość, czym jest USG jąder i jak wygląda badanie. Teraz czas, abyś dowiedział się, jakie objawy powinny Cię skłonić do odwiedzenia specjalisty. Wskazaniem do poddania się ultrasonografii jest przede wszystkim twarda i chropowata moszna oraz taka, w której wyczuwalne są zgrubienia. Kiedy jeszcze powinieneś wykonać USG jąder? Jeśli zauważysz, że worek mosznowy jest zaczerwieniony lub uległ nagłemu powiększeniu.

Pozostałe wskazania do przeprowadzenia badania ultrasonograficznego moszny to:

 • asymetria wielkości jąder,

 • żylaki powrózka nasiennego,

 • białawy lub żółtawy nalot na członku,

 • uraz worka mosznowego,

 • przepuklina pachwinowa lub mosznowa,

 • obecność krwi w nasieniu,

 • krwiak lub ropień jądra.

Jak przygotować się do USG jąder?

Wielu mężczyzn nie do końca wie, jak wygląda USG jąder i jak przygotować się do badania. Jak już wyżej wspomniano, ta metoda diagnozowania jest bezbolesna i nie wymaga wcześniejszego wykonywania lub zaniechania konkretnych działań ze strony pacjenta. Nie ma też praktycznie żadnych przeciwwskazań do wykonania badania ultrasonograficznego. Pamiętaj jednak, aby poinformować specjalistę, jeśli w okolicy moszny znajduje się otwarta rana lub doskwiera Ci silny ból jąder. Objawy te mogą utrudnić przeprowadzenie diagnostyki.

USG jąder – ważne badanie profilaktyczne dla mężczyzn!

Choroby jąder mogą pojawić się w każdym wieku. Ponieważ atakują coraz młodszych mężczyzn, bardzo ważne są regularna samokontrola oraz poddawanie się okresowemu badaniu ultrasonograficznemu. Jeśli odczuwasz ból i zaobserwowałeś u siebie zaczerwienienie lub obrzęk worka mosznowego powinieneś skonsultować swoje dolegliwości ze specjalistą. USG jąder jest bezpieczne, szybkie oraz bezbolesne. Pozwala wykryć nawet niewielkie zmiany patologiczne takie jak guzki, torbiele czy wodniak i dzięki temu niezwłocznie wdrożyć odpowiednie leczenie.

USG jąder Toruń i USG jąder Bydgoszcz – umów wizytę w przychodni.